Kontaktuppgifter banarbetsplanerare

Här hittar du kontaktuppgifter till enhetschefer och banarbetsplanerare.

Mail oss via våra gemensamma funktionsbrevlådor för respektive region via formuläret som du hittar under fliken Kontakta oss högre upp på sidan.

Enhetschefer
Enhet Kontaktperson

Nord (BAP/REV)

Jessica Söder
Sörling
Öst (BAP/REV) Anna Söderström
Väst (BAP/REV) Malou Klock Strömgren
Syd (BAP/REV) Lennart Persson
Nationell (BUP) Susanne Blom
Väst BUP
Gemensam e-postadress:  bup.produktionsplanering.vast@trafikverket.se
   
Kontaktperson Sträckor

Carina Carlsson
Patricia Börjesson
Stefan Madjar
Mensur Lagumdzija
Oskar Vamling

Västra Stambanan: Skövde - (Göteborg Partille) 
Jönköpingsbanan: 
(Falköping) – (Nässjö), Jönköping – (Jönköping Godsbangård)
Älvsborgsbanan: 
(Uddevalla) – (Öxnered), (Vänersborg)-(Herrljunga), (Herrljunga)-(Borås)
Kinnekullebanan: 
(Gårdsjö) - (Håkantorp)
Västkustbanan: 
(Göteborg Almedal) – Halmstad
Kust till Kust: 
(Göteborg Almedal) – (Borås) – (Värnamo) 
Bohusbanan:
Strömstad - (Göteborg Kville)
Lysekilsbanan: 
Munkedal–Lysekil
Norge-/Vänerbanan: 
(Kil) – Vänersborg, Öxnered - (Göteborg Marieholm), (Kornsjö)-Skälebol
Alvhem Lilla Edet: 
Alvhem – Lilla Edet
De vackra vyernas järnväg: 
(Mellerud) – Bengtsfors
Viskadalsbanan: 
(Borås) – (Varberg)
Göteborgs driftplatsområde:
Göteborg C, Partille, Olskroken, Marieholm, Skandiahamnen, Kville, Gubbero, Almedal. Sävenäs Rangerbangård

Väst BAP och Revision
Kontaktperson Sträckor

Peter Lingrell
Stefan Darner
Anna Johansson
Victoria Sjöberg
Petra Nyqvist
Frida Sillrén

Västra Stambanan: (Göteborg) – (Laxå)
Kust till Kust: (Almedal) – (Värnamo)
Jönköpingsbanan: (Falköping) – (Nässjö)
Älvsborgsbanan: Uddevalla – (Borås)
Kinnekullebanan: Håkantorp – Gårdsjö
Västkustbanan: (Almedal) – (Eldsberga)
Bohusbanan: (Göteborg Kville) - Strömstad
Viskadalsbanan: Borås – Varberg

Göteborgs driftplats & Hamnbanan

Alvhem Lilla Edet: Alvhem – Lilla Edet
Norge-/Vänerbanan: (Kil) – (Göteorg Marieholm), Kornsjö-Skälebol
Värmlandsbanan: Laxå – Charlottenberg
Fryksdalsbanan: Kil – Torsby
Bergslagsbanan: Kil – Hällefors
Boforsbanan: Strömtorp – Bofors
Inlandsbanan: Kristinehamn – Filipstad
Skoghallsbanan: (Karlstad) – Skoghall

Syd BUP
Kontaktperson Telefonnummer Sträckor
Mattias Stålbrand

010-125 40 33

Malmö driftplatsområde: Arlöv, Malmö Godsbangård, Malmö C, Triangeln, Hyllie
Malmö driftplatsområde/Bron: Östervärn, Fosieby, Svågertorp, Lernacken, Peberholm.
Kontinentalbanan/Ystadbanan: Östervärn-Simrishamn/Trelleborg.

Victor Palm 010-124 35 11

Södra stambanan: (Arlöv)-Hässleholm

Peter Wickmark

010-123 03 19

Västkusten: Helsingborg–Teckomatorp–(Eslöv), (Kistinge)-Helsingborg-(Lund), Ängelholm-Åstorp-Teckomatorp-(Arlöv)
Skånebanan, Markarydsbanan: Helsingborg-Åstorp-(Hässleholm), Eldsberga-Markaryd-(Hässleholm)

Frida Arnesson

010-125 40 23

Södra stambanan: (Hässleholm) - Nässjö.
Kust till kust: Värnamo-Emmaboda-Kalmar/(Karlskrona).
Y-et: (Jönköping gbg)/Nässjö – Värnamo
Blekinge kust: (Hässleholm)- Karlskrona, Kristianstad-Åhus.
System M: Kalmar- (Rimforsa), (Nässjö) – (Hultsfred), (Fur)-Värnamo- Jönköping gbg/Nässjö, Nässjö-Vetlanda, (Älmhult)-Olofström

Hana Mareckova

010-123 53 60

 

Syd BAP och Revision

Kontaktperson

Sträckor

T22

Jimmie Stråhed

Södra stambanan: Nässjö-Malmö

Kust till Kust: Värnamo–Kalmar inklusive Alvesta
Blekinge Kustbana: (Hässleholm)– Karlskrona–Emmaboda
Stångådalsbanan: (Rimforsa)– Kalmar + Blomstermåla–Mönsterås
Länsbanorna i Småland: (Jönköpings gb)– Vaggeryd, Nässjö–Värnamo–(Halmstad), Nässjö–Hultsfred–Oskarshamn, Nässjö–Vetlanda

Västkustbanan: (Kistinge)-Helsingborg-(Lund)
Rååbanan: (Helsingborg godsbangård)– (Eslöv)
Godsstråket genom Skåne: Ängelholm- Åstorp-Teckomatorp-Kävlinge-Arlöv, Fosieby-Trelleborg

Markarydsbanan: (Hässleholm)– (Eldsberga)

Skånebanan: (Helsingborg godsbangård)– (Hässleholm), (Kattarp)– (Åstorp)
Malmö Ställverksområde: Arlöv, Malmö godsbangård, Malmö C, Triangeln, Hyllie, Lernacken, Peberholm, Östervärn, Lockarp, Svågertorp
Ystadbanan: Lockarp–Simrishamn

T23

Jimmie Stråhed
Fredrik Strauss

T24

Maria Thorman
Charlotte Söderling
Johan Kajander
Henrik Håkansson

T25

Jimmie Stråhed
Fredrik Strauss
Henrik Håkansson

Södra stambanan: Nässjö-Malmö

Kust till Kust: Värnamo–Kalmar inklusive Alvesta
Blekinge Kustbana: (Hässleholm)– Karlskrona–Emmaboda
Stångådalsbanan: (Rimforsa)– Kalmar + Blomstermåla–Mönsterås
Länsbanorna i Småland: (Jönköpings gb)– Vaggeryd, Nässjö–Värnamo–(Halmstad), Nässjö–Hultsfred–Oskarshamn, Nässjö–Vetlanda

Västkustbanan: (Kistinge)-Helsingborg-(Lund)
Rååbanan: (Helsingborg godsbangård)– (Eslöv)
Godsstråket genom Skåne: Ängelholm- Åstorp-Teckomatorp-Kävlinge-Arlöv, Fosieby-Trelleborg

Markarydsbanan: (Hässleholm)– (Eldsberga)

Skånebanan: (Helsingborg godsbangård)– (Hässleholm), (Kattarp)– (Åstorp)
Malmö Ställverksområde: Arlöv, Malmö godsbangård, Malmö C, Triangeln, Hyllie, Lernacken, Peberholm, Östervärn, Lockarp, Svågertorp
Ystadbanan: Lockarp–Simrishamn

 

Nord BAP och Revision
Kontaktperson Sträckor
Johanna Thorsling

Malmbanan: Björnfjell–(Boden), Råtsi–(Svappavaara)
Haparandabanan: (Buddbyn)–Haparanda
Stambanan genom övre Norrland utom Vännäs–Umeå: Luleå–Vännäs
Nyfors-Munksund: (Nyfors)–Piteå
Skelleftebanan: (Bastuträsk)–Skelleftehamns övre
Hällnäs-Storuman: (Hällnäs)–(Storuman)
Vännäs-Holmsund: (Vännäs)–Holmsund

Andreas Ljunggren

Ostkustbanan: (Gävle)–Sundsvall
Ådalsbanan: (Sundsvall)–Västeraspby–(Långsele)
Botniabanan: (Västeraspby)–(Gimonäs)
Norra Stambanan: (Storvik)/(Gävle)–Bräcke
Mittbanan: (Sundsvall)–Ånge, (Bräcke)–Storlien
Stambanan genom övre Norrland utom Vännäs–Umeå: (Bräcke)–(Vännäs)
Mellansel–Örnsköldsvik: (Mellansel)–(Örnsköldsvik)
Forsmo–Hoting: (Forsmo)–Hoting

Bengt Gustafsson

Ostkustbanan: (Uppsala)–Gävle
Västerdalarna: Repbäcken–Malung
Dalabanan: Mora–Avesta Krylbo
Bergslagsbanan: (Gävle)–Borlänge–Ställdalen–(Frövi)
Bergslagspendeln: Ludvika – Fagersta
Godsstråket genom bergsslagen: Storvik–(Frövi)

Nord BUP
Kontaktperson Telefonnummer Sträckor
Ola Aspengren 010-123 71 02 Godsstråket genom Bergslagen: (Frövi)–Storvik, Fagersta–(Ludvika)
Dalabanan: Mora–Avesta/Krylbo, Mora–Märbäck
Västerdalsbanan: Repbäcken–Rågsveden
Bergslagsbanan: Borlänge–Gävle, Falun–Grycksbo
Ostkustbanan: (Uppsala)–Gävle, Örbyhus–Hallstavik, Gävle–(Sundsvall), Åänge–Sandarne
Norra stambanan: Gävle–Ljusdal, Storvik–Ockelbo
Åsa Grönwald 010-123 64 96

Stambanan genom övre Norrland: Bräcke–Vännäs–Holmsund
Ådal/Botniabanan: Sundsvall–Gimonäs, Skönvik–Tunadal, Murbergsviken–Ärlandsbro, Västeraspby–Nyland
Norra stambanan: (Ljusdal)–Ånge
Mittbanan: Sundsvall–Ånge–Storlien
Tvärbanor: Långsele–Västeraspby, Mellansel–Örnsköldsvik, Forsmo–Hoting
Inlandsbanan: (Mora)–Brunflo, Östersund–(Gällivare)

Daniel Persson

010-124 40 99

Stambanan genom övre Norrland: (Vännäs)–Boden, Hällnäs–(Storuman)
Skelleftebanan: Bastuträsk–Skelleftehamn
Pitebanan: Nyfors–Piteå
Haparandabanan: Boden–Haparanda
Malmbanan: Boden–Riksgränsen, Boden–Luleå, Gällivare–Koskullskulle, Kiruna–Svappavaara

Mats Fri

010-124 39 41

Värmlandsbanan: Laxå–Kil–Charlottenberg-gränsen, Bofors–Strömtorp, Karlstad–Skoghall, Kristinehamn–Nykroppa
Frykdalsbanan: Kil–Torsby
Godsstråket genom Bergslagen: (Hallsberg Pbg/Rbg)-(Frövi)
Västra Stambanan: (Katrineholm)-Hallsberg Pbg/Rbg-Laxå-(Skövde)
Mälarbanan: Jädersbruk-Alväng-(Hovsta)

Emelie Liljedahl 010-123 02 97

Bergslagsbanan: (Borlänge)–Ludvika–Grängesberg–Hörkenspåret–Ställdalen–Frövi, Grängesberg Malmberget–Silverhöjdspåret–Ställdalen-(Kil), Daglösen–Filipstad
Godsstråket genom Bergslagen: (Hallsberg Pbg/Rbg)–(Mjölby)

Öst BUP
Namn Telefonnummer Sträckor
BUP ÖST 010-123 55 66

Västra stambanan: Huddinge–Södertälje syd övre–Katrineholm, Flemingsberg–Södertälje hamn–Järna
Nynäsbanan: Älvsjö–Nynäshamn.
Sala–Oxelösund: (Kolbäck)–Eskilstuna–Oxelösund
Svealandsbanan: (Valskog)–Eskilstuna–(Södertälje Syd Ö)

BUP ÖST 010-123 55 66

Mälarbanan: (Sundbyberg)–Bålsta–Västerås–Köping–Jädersbruk – (Frövi)
Sala–Oxelösund: Sala–Västerås
Bergslagspendeln: (Fagersta Central)–Kolbäck
Ostkustbanan: (Ulriksdal)–Märsta–Uppsala–Löten
Arlandabanan: (Skavstaby)–Arlanda–(Myrbacken)
Dalabanan: Uppsala–Sala–(AvestaKrylbo)

BUP ÖST

010-123 55 66

Södra stambanan: (Katrineholm)–(Nässjö) (Järna) – (Åby), Finspång–(Kimstad)
Tjust-/Stångådalsbanan: Linköping–Västervik/Rimforsa

BUP ÖST 010-123 55 66

Stockholm C driftplats–Älvsjö–Stuvsta, –Sundbyberg, –Ulriksdal/Hagalund, Tomteboda–Värtan

Öst BAP och Revision
Namn Sträckor
Jonas Lövgren

Mälarbanan: (Västerås Norra) – Jädersbruk-Frövi/Hovsta
Bergslagspendeln: Kolbäck–(Fagersta C/ Snyten)
(Västerås Norra)–Oxelösund: (Västerås Norra)-Kolbäck-Oxelösund
Svealandsbanan: (Valskog)- Eskilstuna
Godsstråket genom Bergslagen: Frövi–(Hallsberg)

Richard Torsson

Västra stambanan: (Gnesta)-Katrineholm-Hallsberg-Laxå Godsstråket genom Bergslagen: Hallsberg-Mjölby
Södra stambanan: Katrineholm–(Nässjö)
Nyköpingsbanan: (Järna) – (Åby), Finspång–(Kimstad)
Tjust-/Stångådalsbanan: Linköping–Västervik/Rimforsa

Ulf Lennholm

Västra stambanan: (Gnesta)-Katrineholm-Hallsberg-Laxå Godsstråket genom Bergslagen: Hallsberg-Mjölby
Södra stambanan: Katrineholm–(Nässjö
Nyköpingsbanan: (Järna)– (Åby), Finspång–(Kimstad)
S-Bana: Finspång–(Kimstad)
Tjust-/Stångådalsbanan: Linköping–Västervik/Rimforsa

Annica Söderström
Per Johansson

Västra Stambanan: Stockholm C–Gnesta
Nynäsbanan: Älvsjö–Nynäshamn
Citybanan: Stockholm City–Stockholm Odenplan–(Tomteboda Ö)
Värtabanan, Hagalund, Tomteboda
Ostkustbanan: Stockholm C–Uppsala
Dalabanan: Uppsala – (Sala)
Mälarbanan: Stockholm C–Bålsta-(Västerås N)
Svealandsbanan: (Eskilstuna)–Södertälje Syd Ö

Marcus Eriksson
Daniel Nyberg

Dalabanan: (Avesta Krylbo)–(Uppsala)
Mälarbanan: (Bålsta)–Västerås Norra
Sala–Västerås Norra